Scotty Thiel

5/25/2013 - Rice Lake Speedway

5/25/2013 - Rice Lake Speedway

Rice Lake, WI

Both winged and non-winged divisions.

Classes

  • UMSS 360 Sprints22 entries
    • Upper Midwest Sprint Car Series
  • TSCS Sprints11 entries
    • Traditional Sprint Car Series
  • B Modifieds1 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Scotty Thiel

Scotty Thiel

Sheboygan, WI

UMSS 360 Sprints Start Finish +/-
A Feature 4 3 1
Challenge Race 2 9 2 7
Ultimate Sprint Race 2 1 1 -

UMSS 360 Sprints

20 Laps

A FeatureGRP Motorsports

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 25 Brooke Tatnell Brooke Tatnell San Souci, NSW San Souci, NSW 1
2 3 23 Cody Hahn Cody Hahn Oak Grove, MN Oak Grove, MN 1
3 4 64 Scotty Thiel Scotty Thiel Sheboygan, WI Sheboygan, WI 1
4 8 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD 4
5 10 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 5
6 5 6K Kurt Davis Kurt Davis South Milwaukee, WI South Milwaukee, WI -1
7 6 63 Jerry Richert Jr Jerry Richert Jr Forest Lake, MN Forest Lake, MN -1
8 9 34 Rick Kobs Rick Kobs Deer Park, WI Deer Park, WI 1
9 18 29 Leigh Thomas Leigh Thomas Duluth, MN Duluth, MN 9
10 11 36 Jason Tostenson Jason Tostenson Glencoe, MN Glencoe, MN 1
11 15 9 Jared Goerges Jared Goerges East Gull Lake, MN East Gull Lake, MN 4
12 17 B1ST Tony Norem Tony Norem Dassel, MN Dassel, MN 5
13 13 55 Joseph Kouba Joseph Kouba North Branch, MN North Branch, MN -
14 20 5 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN 6
15 12 5 Anna Kouba Anna Kouba Blaine, MN Blaine, MN -3
16 16 48 Neal Matuska Neal Matuska Waxahachie, TX Waxahachie, TX -
17 14 20 Jordan Wilmes Jordan Wilmes St. Peter, MN St. Peter, MN -3
18 21 7 Dave Becker Dave Becker Le Center, MN Le Center, MN 3
19 22 34TW Gunner Cummings Gunner Cummings Menomonie, WI Menomonie, WI 3
20 DNF 7 37 Sye Anderson Sye Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN -13
21 DNF 19 10 Kevin Nickel Kevin Nickel Chisago City, MN Chisago City, MN -2
22 DNF 1 10X Jennifer Eriksen Jennifer Eriksen Burnsville, MN Burnsville, MN -21
11 Laps

Challenge Race 1Mastell Brothers Trailer Service

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 34 Rick Kobs Rick Kobs Deer Park, WI Deer Park, WI -
2 4 37 Sye Anderson Sye Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
3 6 10X Jennifer Eriksen Jennifer Eriksen Burnsville, MN Burnsville, MN 3
4 7 25 Brooke Tatnell Brooke Tatnell San Souci, NSW San Souci, NSW 3
5 3 5 Anna Kouba Anna Kouba Blaine, MN Blaine, MN -2
6 5 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -1
7 8 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD 1
8 10 9 Jared Goerges Jared Goerges East Gull Lake, MN East Gull Lake, MN 2
9 9 10 Kevin Nickel Kevin Nickel Chisago City, MN Chisago City, MN -
10 DNF 2 29 Leigh Thomas Leigh Thomas Duluth, MN Duluth, MN -8
DNS 11 7 Dave Becker Dave Becker Le Center, MN Le Center, MN -
11 Laps

Challenge Race 2Mastell Brothers Trailer Service

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 6K Kurt Davis Kurt Davis South Milwaukee, WI South Milwaukee, WI 2
2 9 64 Scotty Thiel Scotty Thiel Sheboygan, WI Sheboygan, WI 7
3 8 23 Cody Hahn Cody Hahn Oak Grove, MN Oak Grove, MN 5
4 6 63 Jerry Richert Jr Jerry Richert Jr Forest Lake, MN Forest Lake, MN 2
5 1 20 Jordan Wilmes Jordan Wilmes St. Peter, MN St. Peter, MN -4
6 4 55 Joseph Kouba Joseph Kouba North Branch, MN North Branch, MN -2
7 2 48 Neal Matuska Neal Matuska Waxahachie, TX Waxahachie, TX -5
8 11 34TW Gunner Cummings Gunner Cummings Menomonie, WI Menomonie, WI 3
9 7 36 Jason Tostenson Jason Tostenson Glencoe, MN Glencoe, MN -2
10 10 5 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN -
11 5 B1ST Tony Norem Tony Norem Dassel, MN Dassel, MN -6
8 Laps

Ultimate Sprint Race 1Alpha Apparel & Promotions

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 25 Brooke Tatnell Brooke Tatnell San Souci, NSW San Souci, NSW 1
2 1 23 Cody Hahn Cody Hahn Oak Grove, MN Oak Grove, MN -1
3 4 10X Jennifer Eriksen Jennifer Eriksen Burnsville, MN Burnsville, MN 1
4 5 B1ST Tony Norem Tony Norem Dassel, MN Dassel, MN 1
5 3 5 Anna Kouba Anna Kouba Blaine, MN Blaine, MN -2
6 6 48 Neal Matuska Neal Matuska Waxahachie, TX Waxahachie, TX -
7 8 34TW Gunner Cummings Gunner Cummings Menomonie, WI Menomonie, WI 1
8 7 10 Kevin Nickel Kevin Nickel Chisago City, MN Chisago City, MN -1
7 Laps

Ultimate Sprint Race 2Meeks Video

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 64 Scotty Thiel Scotty Thiel Sheboygan, WI Sheboygan, WI -
2 3 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 1
3 5 63 Jerry Richert Jr Jerry Richert Jr Forest Lake, MN Forest Lake, MN 2
4 2 37 Sye Anderson Sye Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN -2
5 7 6K Kurt Davis Kurt Davis South Milwaukee, WI South Milwaukee, WI 2
6 6 34 Rick Kobs Rick Kobs Deer Park, WI Deer Park, WI -
7 4 5 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN -3
7 Laps

Ultimate Sprint Race 3Driverwebsites.com

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD 1
2 5 36 Jason Tostenson Jason Tostenson Glencoe, MN Glencoe, MN 3
3 1 7 Dave Becker Dave Becker Le Center, MN Le Center, MN -2
4 4 55 Joseph Kouba Joseph Kouba North Branch, MN North Branch, MN -
5 3 29 Leigh Thomas Leigh Thomas Duluth, MN Duluth, MN -2
6 7 20 Jordan Wilmes Jordan Wilmes St. Peter, MN St. Peter, MN 1
7 6 9 Jared Goerges Jared Goerges East Gull Lake, MN East Gull Lake, MN -1

Upcoming Events

Race Stats

No stats available.

Professional Plating
Scott Thiel Builders
Complete Water
GRP Motorsports
Walker’s
Stealth Cam
Muddy
Lumber  Things
Linc Systems
Lutes Custom